Profil – Musik och rörelse

På Hagmarken genomsyrar musik och rörelse hela verksamheten. Vi vet att kreativitet och fysisk aktivitet stärker både lärande, självkänsla och gemenskap – och hos oss är det en naturlig del av skoldagen.

Redan på Hagmarkens förskola får barnen en trygg och lekfull introduktion till vår profil. De sjunger, rör sig till musik, tränar rytm och deltar i enklare scenframträdanden. Det ger dem en fin grund och en trygg övergång till skolans fortsatta arbete med musik och rörelse.

Barn som leker på en skolgård och jular på en asfaltsplan

Musik

Glädje, gemenskap och självförtroende

Musik är ett språk som alla barn kan förstå och uttrycka sig genom. Hos oss är musiken en självklar del av vardagen.

Barnen sjunger dagligen, spelar instrument och deltar i sceniska projekt. Redan i förskoleklass arbetar vi med röstvård på ett lekfullt och pedagogiskt sätt – barnen får lära sig att använda sin röst tryggt och hållbart.

Varje år sätter vi upp en musikal där alla skolans elever bildar en stor kör. De äldre elever som vill får möjlighet att spela teater och sjunga solo. Musikalarbetet stärker sångglädje, samarbete, scenvana och självförtroende – och skapar minnen för livet.

I de äldre årskurserna får eleverna:

  • skriva egna sånger och enklare noter
  • spela instrument
  • arbeta med rytm och dans
  • utveckla sitt mod att stå inför publik

Simundervisning är en viktig del av vår rörelseprofil:

  • Förskoleklass har fem tillfällen simundervisning under vårterminen på Fyrishov.
  • Årskurs 1 och 2 har fem lektionstimmar simundervisning vardera på Bälingebadet varje läsår.
  • I årskurs 3 erbjuds 1–2 lektionstillfällen eller fler vid behov.

Rörelse

Lärande genom kroppen

Vi arbetar medvetet med att utveckla elevernas kroppsuppfattning, balans, koordination och motoriska färdigheter. Rörelse är en viktig del av barns utveckling – och en förutsättning för koncentration och lärande.

Förutom ordinarie idrottslektioner väver vi in rörelse i flera ämnen. Det kan vara lekbaserade aktiviteter där eleverna tränar motorik samtidigt som de befäster kunskaper i exempelvis matematik eller språk. På så sätt blir lärandet både aktivt och lustfyllt.

Hos oss får eleverna inte bara kunskap för framtiden – de får också utveckla sin kreativitet, sitt mod och sin rörelseglädje.